|    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
 
Aksesuarlar

Antika saat alırken bunlara dikkat

Antika saatler, sanılanın aksine çok kolay çalışan, üstelik yıllarca sorun çıkarmadan çalışmaya devam eden saatlerdir. Ama alırken dikkat edilmesi gereken incelikler vardır.
Akıp giden zamanı, çıkardıkları tık-tık sesiyle adeta öğütür; bazen mutlu bazen mutsuz, kimi zaman geçmeyi bilmeyen, kimi zaman nasıl geçtiği bilinmeyen dakikalarca aynı görevi üstlenir saatler…
Saatler kullanıldıkları yere göre; duvar, masa, cep, seyahat, kol ve astrolojik saat olmak üzere altı farklı gruba ayrılırlar.
İmal edildikleri malzemeler ise; kasa kısımlarında bronz, bağa, pirinç, porselen, ahşap, mermer, gümüş ve altın olup kimileri murassa denen değerli veya yarı değerli taşlarla süslü, kimileri mine veya bağa kaplamalıdır.
Osmanlı tarihinde saatlere bakıldığında; namaz vakitlerinin belirlenmesinde ilk zamanlarda güneş ve su saatlerinin kullanıldığını, sonraları saray eşrafından başlayarak mekanik saat kullanımının yaygınlaştığını görmekteyiz. Fatih Sultan Mehmet döneminde Venedikli saat ustalarının saraya getirilmesiyle başlayan saat üretimi 16. ve 17. yüzyıllarda Galata`da kurulan irili ufaklı birçok atölye ile gelişmiş; 18. yüzyılda sarkaçlı saatlerin icadıyla birlikte ingiliz ve Fransız saatlerinin paxardaki etkisi bir hayli artmıştır.
Bu dönemde Topkapı Sarayı`nın saatçi başısı, Fransız Devriminin ünlü siması olan Jean Jacques Rousou`nun babası olan Isaac Rousou`dur.
Galata`da bir saatçi dükkanı olan Rousou, döneminin en ünlü Fransız saat ustalarından olup, dünyanın en iyi saatlerine imzasını atan İsviçreli saatçiler de uygulanan mezhepsek baskılara dayanamayıp İsviçre`ye göç edeb Fransız saat ustalarıydı.
19. yüzyılla birlikte daha ufak ve daha zarif Fransız Saatleri İngiliz saatlerile olan yarışta üstünlüğü ete geçirmişlerdir. Bu yüzyılın sonlarına doğru Sultan 2. Abdulhamit`in emriyle ülkemizin birçok şehrinin saat kuleleriyle donatıldığını görmekteyiz.
Koleksiyonerlerin gözde parçalarından olan antika saatler, sanılanın aksine çok kolaylıkla çalışan, yıllarca sorun çıkarmadan çalışmaya devam eden saatlerdir. Basit ama dayanıklı mekanik yapılarından dolayı birkaç yılda bir yapılacak ufak bir bakımla yıllarca evimizin en önemli parçalarından biri olmayı sürdürebilir. Ederleri de, genel kanıdan farklı olarak, orta halli yeni bir kol saatinin fiyatından çok da fazla değildir.
Antika saat alırken nelere dikkat etmeliyiz?
1- Saatin sarkacının üzerindeki numaralarla saatin ortasındakiler aynı olmalıdır.
2- Saatin minesi yani ön kısmında bulunan kadran kusursuz olmalıdır.
3- Osmanlı pazarına yapılan saatlerin kadranındaki rakamlar eski Türkçedir.
4- Saatin yapıldığı malzeme genellikle kalitesini belirleyen en önemli etkendir.
5 – Saatlerin kadranlarında bulunan imalatçı isimlerinden başka arka kısımlarında bulunan saatçinin aldığı ödül ve madalyaların damgalarına da bakılmalıdır.
6- Saatin kasa kısmının sanatçısı farklı olabilir. Onun imzası veya damgası kasa üzerinde veya iç kısmında aranmalıdır.
(www.vipdiplomat.com.tr)


 
   |    YORUM YAZ   |       |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Cumartesi, 16 Ocak 2010, 13:08 tarihinde AKSESUAR, AYNA kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.